Muzeum Legii Warszawa
Muzeum Legii Warszawa mieści się na terenie stadionu "Wojskowych" - pod Trybuną Północną, przy recepcji klubu. Jest to pierwsze i jak dotychczas jedyne muzeum tego typu w Polsce. Jego powstanie zainicjował wieloletni kibic warszawskiego zespołu, a obecnie jego kustosz - Wiktor Bołba. Wstęp do muzeum jest darmowy, a co trzy miesiące prezentowana jest nowa, tematyczna wystawa.
Muzeum jest wypełnione różnego rodzaju piłkarskimi pamiątkami, związanymi z Legią, począwszy od jej najwcześniejszych lat. Nie brakuje na przykład pierwszej piłek drużyny "Wojskowych", koszulek czy proporczyków. Zwiedzającym przybliżona jest historia początków klubu, ale również sylwetki najważniejszych postaci ówczesnych dni. Chwilę refleksji można przeżyć przy tablicach dokumentujących poszczególnych piłkarzy, trenerów jak również całego klubu w okresie wojennym. Każda historia jest skrupulatnie opisana, dlatego z pewnością zaspokoi głód informacyjny każdego zwiedzającego. Chronologicznie utworzone ekspozycje wciągają gościa w niezwykle ciekawą i mało poznaną historię klubu, która pełna jest nie tylko sportu, ale pasji, miłości oraz bohaterstwa, czyli pojęć ściśle związanych ze zdarzeniami ówczesnej Warszawy i Polski. Taka wycieczka jest atrakcyjną propozycją również dla laików piłki nożnej, którzy mają szansę dowiedzieć się wielu niesportowych ciekawostek, poznać klub jako ważny i nierozerwalnie połączony z życiem obywateli stolicy.
Honorowe miejsca w muzeum zajmują gabloty poświęcone Kazimierzowi Deynie i Lucjanowi Brychczemu. Wypełniono je między innymi koszulkami oraz butami piłkarskimi "Kaki" i "Kiciego". Znalazły się również rzeczy bardziej oficjalne, jak podziękowania od Prezydenta RP dla Pana Lucjana czy oryginalna marynarka od garnituru olimpijskiego, w którym Kazimierz Deyna prezentował się na Olimpiadzie w Montrealu.
W muzeum wyznaczone jest miejsce dla pamiątek po warszawskich bramkarzach. Prezentowane są m.in. buty Artura Boruca, w których strzelił bramkę z rzutu karnego Widzewowi Łódź czy rękawice Łukasza Fabiańskiego.
Gabloty muzeum nie zapominają o tym, że Legia była klubem wielosekcyjnym z tradycjami olimpijskimi, dlatego możemy podziwiać rękawice bokserskie, buty do łyżwiarstwa figurowego czy florety.
Informacje ogólne
Wejście znajduję się przy recepcji klubu od ulicy Łazienkowskiej, a wstęp do muzeum jest całkowicie darmowy.
Istnieje możliwość zaplanowania wycieczek dla grup zorganizowanych, na których zostaje szczegółowo przybliżona historia klubu przez przewodnika. Zgłoszenie należy wysłać na adres: info@legia.pl
Muzeum otwarte jest w godzinach: poniedziałek-piątek:11-19.