Wybrane przepisy gry w piłkę nożną + konkurs!
27.09.2011 17:15
Dodatkowo każdy artykuł będzie kończył się pytaniem skierowanym do Was. Pierwsze trzy osoby, które w temacie maila do redakcji podadzą swój login, a następnie poprawną odpowiedz będą nagradzane punktami (Przykład: Nick - odpowiedź). Najszybsza osoba otrzyma pięć puntów, druga trzy, zaś trzecia osoba jeden. Po całym cyklu osoba z największą ilością zdobytych punktów może liczyć na nagrodę - koszulkę meczową Legii. Cykl ten przygotował dla Was młody sędzia z Mazowsza. Zapraszamy.
Pierwszym tematem będzie boisko i piłka
Wymiary boiska. Przepisy dopuszczają tolerancję zarówno w długości jak i szerokości boiska. I tak długość to minimum 90, a maksimum 120 metrów. Szerokość od 45 do 90 metrów. W zawodach międzynarodowych tolerancji co do długości boiska już nie ma, wymagane jest 110 metrów. Szerokość jest ograniczona w przedziale 64-75 metrów. W zawodach naszej Ekstraklasy boisko nie może być krótsze niż 105 metrów i węższe niż 68. Przepisy dopuszczają nawierzchnię sztuczną tylko w kolorze zielonym zaakceptowaną i odpowiadającą wymaganiom FIFA. Boisko podzielone jest na dwie połowy. Na każdej z nich zaznaczone jest pole bramkowe i pole karne. Tu wbrew ogólnie przyjętemu nazewnictwu linia pola bramkowego nie jest na popularniej "piątce" tylko w odległości 5,5 metra. Dokładnie tak samo sprawa wygląda z popularną linią szesnastu metrów - w rzeczywistości to 16,5 metra.
W przepisach można znaleźć szczegółowe wytyczne, dotyczące przebywania w obrębie pola gry fotoreporterów a także reklam i innych przeszkód stałych. Bez czterech narożnych chorągiewek o wymiarach 30 na 40 centymetrów i wysokości nie mniejszej niż 1,5 metra mecz nie może się odbyć. Dopuszcza się umieszczenie chorągiewek przy linii środkowej boiska ale w odległości jednego metra od linii bocznej.
Bramka. Jej wymiary to 2,44 m wysokość i 7,32 m długość liczona od wewnętrznych krawędzi słupków. Słupki oraz poprzeczka muszą być koloru białego. Dopuszcza się natomiast różny ich kształt - kwadratowy, prostokątny, okrągły lub owalny. Podstawowy warunek to bezpieczeństwo zawodników. Słupki bramkowe i poprzeczka mają równą szerokość i równą głębokość, która nie może przekroczyć 10-12 cm. Linia bramkowa musi być dokładnie tej samej szerokości co słupki. Nieliczni kibice pewnie się zastanawiają dlaczego bramka ma szerokość akurat 7.32 a nie równe np. 7,3 albo czemu promień koła 9,15, a nie np równe 9? Sprawa jest banalnie prosta. Wymiary te wzięły się z przeliczenia jardów na centymetry. I tak szerokość bramki w jardach wynosi 8, a jej wysokość 8 stóp. Promień koła to równe 10 jardów. Ciekawostką może być odstępstwo dotyczące narożnika z którego wykonywany jest rzut rożny - tu promień jednego jarda zastąpił 1 metr.
Piłka jak mówi popularne powiedzenie jest okrągła. W przepisach brzmi to tak - piłka musi być kulista. Obwód to 68-70 centymetrów, ciśnienie mierzone względem poziomu morza 0,6-1,1 atmosfery (600-1100 g/cm2 ). Pamiętacie skargi Macieja Iwańskiego na ciężar piłki? Wcale nie musiały być bezpodstawne bo dopuszczalna waga to 450 gram i nie mniej niż 410. Przepis ten jednak dotyczy momentu rozpoczęcia zawodów. Tak więc wadliwe, źle wykonane piłki mogły np. w czasie deszczu w trakcie meczu być zdecydowanie cięższe. Na piłce nie dopuszcza się umieszczania żadnych reklam. Wyjątek stanowi logo rozgrywek, organizatora i oczywiście znak handlowy producenta.
Linie muszą być doskonale widoczne, nie przerywane i nie zawsze białe.
Pytanie konkursowe!
Pierwsze pytanie w naszym mini konkursie brzmi: Czy narożne chorągiewki mogą być w barwach klubowych?
Tylko pierwsze trzy osoby zdobywają punkty, a odpowiedzi prosimy wysyłać na adres konkurs@legia.net i tylko w formacie tytuł maila - login i odpowiedź.
Regulamin:
Punktacja rankingu:
Za każdy nowy komentarz użytkownik dostaje 1 punkt. Jednak, gdy narusza on nasze zasady i zostanie dezaktywowany, użytkownik straci 2 punkty. W przypadku częstych naruszeń zastrzegamy sobie możliwość nakładania wyższych kar punktowych, a nawet tymczasowych i permanentnych banów.