News: Jonas Eriksson sędzią meczu Ajax - Legia

Wybrane przepisy gry w piłkę nożną + konkurs!

Redakcja

Źródło: Legia.Net

27.09.2011 17:15

(akt. 21.12.2018 23:22)

<p>Drodzy czytelnicy tym  artykułem rozpoczynamy cykl poświęcony przepisom gry w naszą ulubioną dyscyplinę sportu czyli piłkę nożną. Nie będziemy tu przedstawiać oczywistych przepisów typu celowe zagrania ręką  obrońcy w polu karnym czy zatrzymanie faulem zawodnika wychodzącego na czystą pozycję. Będziemy chcieli przedstawić te mniej znane lub budzące wątpliwości wśród kibiców przepisy piłki nożnej. Skupimy się na przepisach dotyczących najwyższych klas rozgrywek choć oczywiście zachęcamy do zadawania pytań na adres redakcji zarówno dotyczących seniorskiej jak i młodzieżowej piłki. Przestawimy obowiązki sędziego przed jak i po meczu. Mamy nadzieję, że po tej lekturze łatwiej będzie o ocenę decyzji podejmowanych przez arbitra w czasie spotkania.</p>

Dodatkowo każdy artykuł będzie kończył się pytaniem skierowanym do Was. Pierwsze trzy osoby, które w temacie maila do redakcji podadzą swój login, a następnie poprawną odpowiedz będą nagradzane punktami  (Przykład:  Nick - odpowiedź). Najszybsza osoba otrzyma pięć puntów, druga trzy, zaś trzecia osoba jeden. Po całym cyklu osoba z największą ilością zdobytych punktów może liczyć na nagrodę - koszulkę meczową Legii. Cykl ten przygotował dla Was młody sędzia z Mazowsza. Zapraszamy.


Pierwszym tematem będzie boisko i piłka


Wymiary boiska. Przepisy dopuszczają tolerancję zarówno w długości jak i szerokości boiska. I tak długość to minimum 90, a maksimum 120 metrów. Szerokość od 45 do 90 metrów. W zawodach międzynarodowych tolerancji co do długości boiska już nie ma, wymagane jest 110 metrów. Szerokość jest ograniczona w przedziale 64-75 metrów. W zawodach naszej Ekstraklasy boisko nie może być krótsze niż 105 metrów i węższe niż 68. Przepisy dopuszczają nawierzchnię sztuczną tylko w kolorze zielonym zaakceptowaną i odpowiadającą wymaganiom FIFA. Boisko podzielone jest na dwie połowy. Na każdej z nich zaznaczone jest pole bramkowe i pole karne. Tu wbrew ogólnie przyjętemu nazewnictwu linia pola bramkowego nie jest na popularniej "piątce" tylko w odległości 5,5 metra. Dokładnie tak samo sprawa wygląda z popularną linią szesnastu metrów - w rzeczywistości to 16,5 metra.



W przepisach można znaleźć szczegółowe wytyczne, dotyczące przebywania w obrębie pola gry fotoreporterów a także reklam i innych przeszkód stałych. Bez czterech narożnych chorągiewek o wymiarach 30 na 40 centymetrów i wysokości nie mniejszej niż 1,5 metra mecz nie może się odbyć. Dopuszcza się umieszczenie chorągiewek przy linii środkowej boiska ale w odległości jednego metra od linii bocznej.


Bramka. Jej wymiary to 2,44 m wysokość i 7,32 m długość liczona od wewnętrznych krawędzi słupków. Słupki oraz poprzeczka muszą być koloru białego. Dopuszcza się natomiast różny ich kształt - kwadratowy, prostokątny, okrągły lub owalny. Podstawowy warunek to bezpieczeństwo zawodników. Słupki bramkowe i poprzeczka mają równą szerokość i równą głębokość, która nie może przekroczyć 10-12 cm. Linia bramkowa musi być dokładnie tej samej szerokości co słupki. Nieliczni kibice pewnie się zastanawiają dlaczego bramka ma szerokość akurat 7.32 a nie równe np. 7,3 albo czemu promień koła 9,15, a nie  np równe 9?  Sprawa jest banalnie prosta. Wymiary te wzięły się z przeliczenia jardów na centymetry. I tak szerokość bramki w jardach wynosi 8, a jej wysokość 8 stóp. Promień koła to równe 10 jardów. Ciekawostką może być odstępstwo dotyczące narożnika z którego wykonywany jest rzut rożny - tu promień jednego jarda zastąpił 1 metr.


Piłka jak mówi popularne powiedzenie jest okrągła. W przepisach brzmi to tak - piłka musi być kulista. Obwód to 68-70 centymetrów, ciśnienie mierzone względem poziomu morza 0,6-1,1 atmosfery (600-1100 g/cm2 ). Pamiętacie skargi Macieja Iwańskiego na ciężar piłki? Wcale nie musiały być bezpodstawne bo dopuszczalna waga to 450 gram i nie mniej niż 410. Przepis ten jednak dotyczy momentu rozpoczęcia zawodów. Tak więc wadliwe, źle wykonane piłki mogły np. w czasie deszczu w trakcie meczu być zdecydowanie cięższe. Na piłce nie dopuszcza się umieszczania żadnych reklam. Wyjątek stanowi logo rozgrywek, organizatora i oczywiście znak handlowy producenta.

Linie muszą być doskonale widoczne, nie przerywane i nie zawsze białe.


Pytanie konkursowe!


Pierwsze pytanie w naszym mini konkursie brzmi: Czy narożne chorągiewki mogą być w barwach klubowych?


Tylko pierwsze trzy osoby zdobywają punkty, a odpowiedzi prosimy wysyłać na adres konkurs@legia.net i tylko w formacie tytuł maila - login i odpowiedź.

Polecamy

Komentarze (14)

Odśwież

Dodając komentarz zobowiązujesz się do przestrzegania

Komentarze osób niezalogowanych, a także zalogowanych, którzy zarejestrowali konto w ostatnich 3 dniach wymagają akceptacji administratora.