News: Jonas Eriksson sędzią meczu Ajax - Legia

Wybrane przepisy gry w piłkę nożną + konkurs cz.2

Redakcja

Źródło: Legia.Net

05.10.2011 15:39

(akt. 21.12.2018 23:22)

<p>Drodzy czytelnicy tym  artykułem rozpoczynamy cykl poświęcony przepisom gry w naszą ulubioną dyscyplinę sportu czyli piłkę nożną. Nie będziemy tu przedstawiać oczywistych przepisów typu celowe zagrania ręką  obrońcy w polu karnym czy zatrzymanie faulem zawodnika wychodzącego na czystą pozycję. Będziemy chcieli przedstawić te mniej znane lub budzące wątpliwości wśród kibiców przepisy piłki nożnej. Skupimy się na przepisach dotyczących najwyższych klas rozgrywek choć oczywiście zachęcamy do zadawania pytań na adres redakcji zarówno dotyczących seniorskiej jak i młodzieżowej piłki. Przestawimy obowiązki sędziego przed jak i po meczu. Mamy nadzieję, że po tej lekturze łatwiej będzie o ocenę decyzji podejmowanych przez arbitra w czasie spotkania.</p>

Dodatkowo każdy artykuł będzie kończył się pytaniem skierowanym do Was. Pierwsze trzy osoby, które w temacie maila do redakcji podadzą swój login, a następnie poprawną odpowiedz będą nagradzane punktami  (Przykład:  Nick - odpowiedź). Najszybsza osoba otrzyma pięć puntów, druga trzy, zaś trzecia osoba jeden. Po całym cyklu osoba z największą ilością zdobytych punktów może liczyć na nagrodę - koszulkę meczową Legii. Cykl ten przygotował dla Was młody sędzia z Mazowsza. Zapraszamy.


Na początek rozstrzygnięcie pierwszej części konkursu. Pytanie brzmiało: Czy narożne chorągiewki mogą być w barwach klubowych? Tak, mogą być, nie mogą natomiast być opatrzone żadnym logo czy klubowym herbem. Wiele osób odpowiedziało prawidłowo, ale połowa nieprawidłowo. O przyznaniu punktów decydowała szybkość. Oto punktacja po pierwszej części.


5. pkt - pawel10
3. pkt - mad85
1. pkt - EmilD


Dziś parę słów człowieku w czerni tak się kiedyś nosił właśnie sędzia. Podstawowe obowiązki sędziego to egzekwowanie przepisów gry, kontrolowanie przebiegu meczu we współpracy z asystentami, kontrolowanie czasu trwania zawodów. Arbiter zatrzymuje przebieg meczu, zawiesza lub kończy mecz za powstałe naruszenia prawa, przerywa czasowo zawody jeśli w jego opinii, gracz jest poważnie kontuzjowany. Karze bardziej poważne przekroczenia przepisów, gdy zawodnik popełnia więcej niż jedno przewinienie w tym samym czasie, karze dyscyplinarnie zawodników lub usuwa ich z placu gry. Sędzia nie jest zobowiązany do podjęcia akcji dyscyplinarnej natychmiast ale musi to zrobić, gdy piłka opuszcza plac gry. Decyzje sędziego są na boisku ostateczne. Arbiter może zmienić decyzję wiedząc, że ta jest nieprawidłowa na podstawie własnego osądu lub po zasięgnięciu opinii sędziego asystenta lub sędziego technicznego. Jednak tylko pod warunkiem, że nie została wznowiona gra lub nie zakończono spotkania. Sędzia w przypadku błędnego zakończenia spotkania (np. złe wskazania zegarka) ma prawo wznowić grę ponownie gdy drużyny znajdują się na boisku.


Podstawowe obowiązki sędziego asystenta to wskazywanie, kiedy piłka opuszcza całym obwodem pole gry, która drużyna ma prawo do wykonywania rzutu rożnego, pośredniego lub bezpośredniego oraz wrzutu z autu, wskazywanie spalonego, sygnalizowanie zmian zawodników, pomoc sędziemu głównemu w egzekwowaniu odległości 9.15 podczas wykonywania rzutów wolnych i rożnych oraz pomoc sędziemu podczas wykonywania rzutu karnego - czy bramkarz przed wykonaniem rzutu karnego nie przekroczył linii bramkowej.


Trójkę sędziowską na dany mecz desygnuje kolegium sędziów. Zobowiązani są stawić się w wyznaczonym miejscu na 45 minut przed zawodami, a w meczach szczebla centralnego na 1,5 godziny przed wyznaczoną godzina rozpoczęcia. Na początek czeka ich robota papierkowa. Sprawdzenie protokołu weryfikacji boiska, piłek, sprawdzenie kart zdrowia zawodników i sprawozdań ze składami drużyn. W tym czasie kapitanowie zespołów mogą również składać protesty. Następnie sędzia naocznie musi zweryfikować stan boska, sprawdzić linie, czy ewentualne reklamy i inne przedmioty są umieszczone w odpowiedniej odległości itp. Tuż przed meczem co widać zawsze doskonale sędziowie sprawdzają siatki i umocowanie bramek. Ogólnie jest jedna podstawowa zasada. Sędzia ma obowiązek uczynić wszystko aby dany mecz odbył się.


Zastanawialiście się drodzy czytelnicy co będzie gdy na zawody nie stawi się trójka sędziowska? Fakt - poniższe rozważania  w obecnej dekadzie łączności satelitarnej, komórkowej to czysta teoria ale gdzieś na boisku rozgrywek regionalnych podobna sytuacja może mieć miejsce i będzie zgodna z regułami. A więc jeśli sędziowie się nie stawią kapitanowie drużyn wskazują osoby (po jednej), które mogą poprowadzić mecz. Jeśli wśród nich nie ma sędziego z odpowiednimi uprawnieniami następuje losowanie i to ta wskazana przez kapitana a następnie wylosowana osoba poprowadzi mecz. Wszelkie sprawy sprawozdań w tym momencie musi wziąć na siebie organizator.


Pamiętajmy też o fakcie, że to sędzia główny zawodów decyduje czy gra ma być przerwana, kiedy i jak wznowiona. Sędzia główny nie musi brać pod uwagę podpowiedzi sędziów asystentów o ile uzna, że sam lepiej widział daną sytuację. Jest zobowiązany do skorzystania z ich wskazań w sytuacjach, których sam nie widział. Nie dziwmy się więc kiedy sędzia asystent przyznaje rzut z autu jednej drużynie, a sędzia główny nakazuje wykonanie drugiej. Takie jego prawo, widocznie uznał, że lepiej widział. I reakcja odwrotna. Sędzia główny odwrócony tyłem do zdarzenia np. faul bez piłki musi zareagować na wskazanie sędziego asystenta. Który z sędziów zastąpi głównego jeśli ten nagle będzie niedyspozycyjny? Przepisy stanowią tak: w przypadku gdy wyznaczony jest sędzia techniczny to on, jeśli jest trójka to sędzia pierwszy asystent czyli ten biegający na linii zmian.


Praca sędziego nie kończy się równo z ostatnim gwizdkiem. Po zejściu do szatni następuje etap pracy papierkowej czyli wypełnienie sprawozdania z zawodów. To że w sprawozdaniu musi podać wynik meczu zarówno końcowy jak i do przerwy, nazwy drużyn, kary indywidualne to klasyczna oczywista oczywistość. W sprawozdaniu znajdzie się również ocena porządku przed i po zawodach, stan pogody i stanu boiska. Sędzia w sprawozdaniu napisze także o publiczności. Oceni zachowanie nie tylko kibiców ale i osób towarzyszącym drużynom.


W związku z bardzo miłym faktem że redakcja legia.net ufundowała w konkursie atrakcyjną nagrodę, aby ją zdobyć trzeba będzie jednak włożyć więcej wysiłku. Od dziś pytań będzie co najmniej dwa, a będą odcinki gdzie może być ich więcej.


Oto dwa pytania konkursowe.


1. W czasie meczu rozpoczęła się burza. Zaczął padać niewielki deszcz, a nad boiskiem widać wyładowania atmosferyczne. Czy sędzia główny jest zobowiązany do przerwania zawodów?


2. Czy obserwator wystawiający ocenę pracy sędziego powinien brać pod uwagę, którą ręką sędzia asystent sygnalizuje pozycję spaloną zawodnika?


Odpowiedzi należy przesyłać na adres konkurs@legia.net - w tytule należy podać nick oraz odpowiedzi.


Autor: pepe


Pierwsza część konkursu - kliknij tutaj

Polecamy

Komentarze (5)

Odśwież

Dodając komentarz zobowiązujesz się do przestrzegania

Komentarze osób niezalogowanych, a także zalogowanych, którzy zarejestrowali konto w ostatnich 3 dniach wymagają akceptacji administratora.