News: Część mieszkańców Sulejówka chce integracji z Legią

Część mieszkańców Sulejówka chce integracji z Legią

Piotr Kamieniecki

Źródło: Legia.Net

02.11.2014 03:19

(akt. 13.12.2018 15:30)

Kilkanaście dni temu w trakcie "Dnia otwartego z Legią" w Sulejówku odbyło się spotkanie przedstawicieli stołecznego klubu z mieszkańcami miasta. Wsłuchując się wtedy w dyskusję, można było odnieść wrażenie, że kilka osób na sali nie była przychylna akademii mającej mieścić się w okolicach istniejącego już stadionu miejscowej Victorii. Na portalu społecznościowym Facebook powstał profil pod nazwą "Inicjatywa mieszkańców na rzecz ośrodka sportowego Legii w Sulejówku".

- Jesteśmy grupą mieszkańców Sulejówka mającą na celu pomoc w powstaniu akademii piłkarskiej Legii Warszawa na terenie Parku Glinianki w Sulejówku. Zbliżające się wybory samorządowe to idealny moment na zainteresowanie tym tematem możliwie największej grupy osób zamieszkujących miasto. Już 16 listopada podejmiemy wspólnie decyzje kto przez 4 lata będzie odpowiadał za Sulejówek. To od naszego wyboru zależy powodzenie tej inwestycji. Dodatkowo Legia informowała o konieczności podjęcie ostatecznej decyzji ze strony miasta do końca 2014 roku. To właśnie Sulejówek jest jej priorytetem, ale jeżeli nowo rządzący nie podejmą bardzo szybko niezbędnych uchwał, ta szansa po prostu przepadnie - piszą osoby stojące za powstaniem strony na Facebook'u. 

 

Grupa ta zamierza informować pozostałych mieszkańców o korzyściach, które mogą płynąć z powstania akademii w Sulejówku. 8 listopada odbędzie się ponowne spotkanie przedstawicieli Legii z osobami zamieszkującymi miasto. Dojdzie do niego w Zespole Szkół nr. 2 przy ulicy Okuniewskiego o godzinie 18:00. Do czasu wyborów mają zostać również zebrane deklaracje od osób ubiegających się o elekcję z poglądami na temat budowy ośrodka. 

 

Osoby stojące za tą inicjatywą wysłały również do Legii ponad 50 pytań, na które klub odpowiedział. Obecnie można zapoznać się z pierwszą częścią tego, co zadeklarowała Legia: 

 

Czy Legia jest w stanie przejąć w dzierżawę cały wybudowany już stadion miejski, przejmując jego wszystkie opłaty i jednocześnie udostępniając go Victorii Sulejówek i miastu za symboliczną złotówkę.


- Nie. Rozumiemy, że stadion powstał aby, służyć społeczności Sulejówka, a nie wyłącznie Legii. Legia zaoferowała miastu zwiększoną partycypację w kosztach utrzymania obiektu o dodatkowe 50 tys zł rocznie. Obecnie, Legia wynajmuje odpłatnie stadion Victorii Sulejówek na mecze drużyny rezerw Legii. Oferta Legii zakłada godziwą odpłatność za tereny/obiekty realnie użytkowane przez Legię na terenie Sulejówka, a przejęcie stadionu w większym zakresie nie ma uzasadnienia funkcjonalnego i operacyjnego dla Legii. 

 

Czy umowa proponowana przez Legię zakłada wzrost opłat na rzecz Sulejówka z biegiem lat? Np. na podstawie inflacji.


- Zaproponowane przez Legię warunki opłat za użytkowanie wieczyste terenu odzwierciedlają racjonalne wartości rynkowe terenu o przeznaczeniu sportowo-rekreacyjnym z zastosowaniem przewidzianych prawem mechanizmów ustalania opłat wieczystych i możliwych upustów. Chcemy żeby opłaty za użytkowanie po ich ustaleniu pozostały na stabilnym poziomie

 

- Kolejnym elementem wiążącym się z obecnością Akademii Piłkarskiej Legii w Sulejówku są dotacje oświatowe z budżetu centralnego. Wysokość subwencji oświatowej dla Miasta w przypadku uczęszczania chłopców z Akademii do szkół w Sulejówku ustalana jest urzędowo i decyzją urzędową może być zmieniana.

 

- Wysokość opłat Legii na rzecz Miasta i Victorii Sulejówek związanych z korzystaniem ze stadionu miejskiego oraz opłat na rzecz OSP Sulejówek wynikają z obowiązujących umów i odpowiadają stawkom rynkowym za te świadczenia. Umowy te mają charakter terminowy i opłaty w kolejnych okresach ustalane będą w oparciu o aktualne warunki rynkowe.

 

Jakie są argumenty za zwolnieniem Legii z płacenia podatków na rzecz Sulejówka?

 

- Działalność szkoleniowa, wychowawcza oraz działalność w zakresie promocji sportu i zdrowia realizowana przez Akademię Piłkarską Legii nie jest działalnością zarobkową. Jest częścią misji klubu i jako taka stanowi istotny koszt. Klub mógłby środki przeznaczane na lokalne kształcenie młodych piłkarzy tak z Mazowsza jak i innych województw przeznaczać na transfery piłkarzy kształconych w innych ośrodkach, w tym za granicą. Fakt, że Legia zamierza ściągać do Sulejówka i rozwijać najlepsze młode talenty z Polski będzie stanowić wkład w rozwój mazowieckiej i polskiej piłki nożnej który mamy nadzieję przesądzi o lepszych wynikach reprezentacji Polski.

 

- Przedmiotowe zwolnienie wyłącznie w zakresie podatku od nieruchomości dla wszystkich inwestycji o charakterze sportowo-rekreacyjnym na terenie całego Miasta Sulejówka, w tym – ośrodka ma pozwolić na rozwój działalności o charakterze społecznym, która w swojej istocie stanowi zadanie publiczne. Jeżeli działalność w zakresie wychowania i usportowienia młodzieży jest podejmowana przez podmiot prywatny to w naszym przekonaniu obciążanie podatkowe takiego podmiotu przez gminy, na terenie których jest ona podejmowana nie jest uzasadniona. Taka decyzja radnych może pomóc w realizacji na terenie Sulejówka innych inwestycji o sportowo-rekreacyjnym charakterze, w tym pływalni lub hali sportowej. Tego typu zwolnienie o charakterze przedmiotowym stanowi praktykę w wielu polskich gminach, których celem jest przyciągnięcie inwestycji w infrastrukturę sportową i rekreacyjną. 

Co stanie się z terenami Akademii w przypadku ewentualnego bankructwa Legii lub spółki odpowiedzialnej za Akademię? Jakie koszty finansowe w tej sytuacji spadną na miasto? Czy miasto przejmie wówczas dług akademii?


- Bankructwo Legii jest zagadnieniem czysto teoretycznym. Klub finansuje bieżącą działalność z własnych środków, posiada w szczególności wieloletnie umowy ze sponsorami i organizatorem rozgrywek ekstraklasy. Miasto Sulejówek nie będzie w żadnym przypadku stroną kredytu finansującego inwestycję. W związku z tym nie będzie też ponosiło żadnych kosztów finansowych kredytu. W przypadku teoretycznego bankructwa Legii lub niemożliwości obsługi kredytu – w obowiązki użytkownika wieczystego terenu wejdzie kredytodawca/bank. Oznacza to, iż bank zobowiązany będzie również do wnoszenia opłat z tytułu użytkowania wieczystego za ten teren dla Miasta.


Z całością można zapoznać się na stronie na Facebook'u, która dostępna jest w tym miejscu

Polecamy

Komentarze (23)

Odśwież

Dodając komentarz zobowiązujesz się do przestrzegania

Komentarze osób niezalogowanych, a także zalogowanych, którzy zarejestrowali konto w ostatnich 3 dniach wymagają akceptacji administratora.

Uwaga!

Teraz komentarze są ukryte, aby poprawić komfort korzystania z serwisu Legia.Net. Kliknij przycisk „Zobacz komentarze”, aby je wyświetlić i dołączyć do dyskusji.