Szymon Marciniak

Zmiany w przepisach gry

Redaktor Maciej Ziółkowski

Maciej Ziółkowski

Źródło: PZPN

19.07.2025 13:53

(akt. 19.07.2025 14:08)

W połowie czerwca Kolegium Sędziów PZPN opublikowało nową wersję "Przepisów Gry", które weszły w życie od 1 lipca. W książce zaprezentowano wszystkie zmiany piłkarskiego kodeksu, które od sezonu 2025/2026 wprowadził International Football Association Board.

Zdecydowanie kluczowymi zmianami, na które zwrócą uwagę piłkarscy kibice w Polsce, jest np. pilnowanie i odliczanie czasu (8 sekund), w którym bramkarz może kontrolować piłkę rękoma oraz konsekwencje złamania tego przepisu, brak kary zespołowej, gdy przy rzucie karnym zawodnik nieświadomie podwójnie zagra piłkę (casus rzutu karnego w meczu Ligi Mistrzów: Atletico Madryt – Real Madryt) czy dołączenie do przepisów wskazówek "Tylko kapitan".

Przepisy Gry 2025/2026 (Zmiany):

Artykuł 3 – Zawodnicy (Wskazówki "Tylko kapitan")

10. Kapitan drużyny

Każda drużyna musi posiadać kapitana na polu gry, który nosi opaskę identyfikacyjną. Kapitan drużyny nie ma specjalnego statusu i przywilejów, jednak ponosi w pewnym stopniu odpowiedzialność za zachowanie swojego zespołu.

Wyjaśnienie

Po wdrożeniu w wielu krajach, zdecydowanie zaleca się, żeby organizatorzy rozgrywek stosowali wskazówki "Tylko kapitan" niezależnie od poziomu rozgrywkowego, w celu poprawy zachowania na boisku, zwiększenia współpracy oraz wzmocnienia relacji pomiędzy zawodnikami a sędziami.

  • Sędziowie przekazują kapitanowi informacje o kluczowych decyzjach.
  • Tylko kapitan (lub wskazana do kontaktu osoba) może podejść/rozmawiać z sędzią okazując mu szacunek (możliwość podejścia innego „zaangażowanego w sprawę” zawodnika pozostawia się ocenie sędziego)
  • Kapitan powinien wziąć odpowiedzialność za swoich współpartnerów, prosząc ich o szacunek dla sędziego, zachowanie dystansu i nieotaczanie go

Artykuł 8 – Rozpoczęcie i wznowienie gry (rzut sędziowski)

Wyjaśnienie

Zdarzają się sytuacje, w których sędzia przerywa grę (kontuzja, pęknięcie piłki itp.).

Jeśli gra została przerwana, a piłka była:

  • wewnątrz pola karnego – piłka jest opuszczona dla bramkarza drużyny broniącej w jego polu karnym
  • na zewnątrz pola karnego – piłka jest opuszczona dla zawodnika drużyny, która miała lub weszłaby w jej posiadanie, jeśli jest to jasne dla sędziego; w przeciwnym razie piłka jest opuszczana dla zawodnika drużyny, która ostatnia jej dotknęła. Piłka jest opuszczana w miejscu, w którym gra została przerwana.

Wyjaśnienie

Jeżeli nie jest jasne dla sędziego, która drużyna posiadała piłkę lub weszłaby w jej posiadanie, to rzut sędziowski zostaje wykonany na rzecz zawodnika drużyny, która jako ostatnia miała kontakt z piłką.

Artykuł 9 – Piłka w grze i poza grą (zagrywanie piłki, która opuszcza pole gry)

Wyjaśnienie

Są sytuacje, w których trener, zawodnik rezerwowy, zawodnik, który tymczasowo znalazł się poza polem gry zagrywa piłkę, gdy ta opuszcza pole gry w celu pomocy w szybkim wznowieniu gry.

W takich sytuacjach zarządzony zostanie rzut wolny pośredni, nie zostaną udzielone sankcje dyscyplinarne (kartki), chyba że sankcje zostaną udzielone wobec trenera, który uporczywie opuszcza strefę techniczną.

Artykuł 10 & 14 (Wyjaśnienia)

Przypadkowe "podwójne zagranie" przez wykonawcę rzutu karnego

Wyjaśnienie

Czasami zdarza się, że wykonawca rzutu karnego przypadkowo zagrywa piłkę obiema nogami jednocześnie lub piłka dotyka bezpośrednio nogi, którą zawodnik nie wykonuje zagrania ("podwójne zagranie").

Jeżeli zawodnik wykonujący rzut karny przypadkowo kopie piłkę obiema nogami jednocześnie lub piłka dotyka jego niewiodącej stopy lub nogi tuż po wykonaniu rzutu to:

  • Jeżeli bramka została zdobyta – rzut zostaje powtórzony
  • Jeżeli bramka nie została zdobyta – przyznaje się rzut wolny pośredni dla drużyny przeciwnej (chyba, że sędzia zastosuje korzyść, która jest ewidentna dla drużyny broniącej); w przypadku serii rzutów karnych – rzut uznaje się za niewykorzystany.

Jeżeli zawodnik celowo kopie piłkę obiema nogami jednocześnie lub celowo dotyka jej po raz drugi przed dotknięciem przez innego zawodnika przyznaje się rzut wolny pośredni dla drużyny przeciwnej (chyba, że sędzia zastosuje korzyść, która jest ewidentna dla drużyny broniącej); w przypadku serii rzutów karnych – rzut uznaje się za niewykorzystany.

Artykuł 11 (spalony)

Spalony, gdy bramkarz wyrzuca piłkę

Wyjaśnienie

Oceniając spalonego należy brać pod uwagę pierwszy moment kontaktu z piłką przy "zagraniu" lub "dotknięciu" piłki.

Jednakże, gdy piłka jest wyrzucana przez bramkarza, powinien być brany pod uwagę ostatni punkt kontaktu (gdy bramkarz wyrzuca piłkę).

Artykuł 12 (gra niedozwolona i niewłaściwe postępowanie)

Bramkarz trzymający piłkę za długo

Wyjaśnienie

Sędziowie bardzo rzadko karali bramkarzy za trzymanie piłki dłużej niż sześć sekund.

Artykuł został zmieniony, żeby:

  • bramkarze mogli kontrolować piłkę rękami/dłońmi przez osiem sekund (33% dłużej),
  • osiem sekund będzie ściśle przestrzegane,
  • jeżeli bramkarz będzie trzymał piłkę dłużej niż osiem sekund, rzut rożny zostanie przyznany i zostanie wykonany z tego narożnika, który znajdował się bliżej miejsca, w którym przebywał bramkarz,

Rekomendowane sankcje dyscyplinarne:

  • pierwsze przewinienie – wyłącznie rzut rożny,
  • drugie przewinienie – rzut rożny + ostrzeżenie
  • trzecie przewinienie – rzut rożny + żółta kartka

Wskazówki dla sędziów:

  • odliczanie 8 – 7 – 6 odbywa się dyskretnie,
  • odliczanie podniesioną dłonią 5 - 4 - 3 - 2 - 1 - 0 używając palców i ruchu ręki,
  • głośne odliczanie 5 - 4 - 3 - 2 - 1 - 0 żeby pomóc bramkarzowi i pozostałym zawodnikom jego drużyny,
  • rozpoczęcie odliczania, jeśli bramkarz leży na ziemi, ale w jego pobliżu nie ma żadnego przeciwnika oraz bramkarz ma wyraźną kontrolę nad piłką.
  • należy ukarać każdego zawodnika, który przeszkadza bramkarzowi próbującemu wypuścić piłkę,
  • nie należy karać bramkarza, jeśli jest w trakcie rozpoczynania kopnięcia lub wyrzutu piłki (zgodnie z ”duchem” Przepisów Gry).

Polecamy

Komentarze (10)

Odśwież

Dodając komentarz zobowiązujesz się do przestrzegania

Komentarze osób niezalogowanych, a także zalogowanych, którzy zarejestrowali konto w ostatnich 3 dniach wymagają akceptacji administratora.

Uwaga!

Teraz komentarze są ukryte, aby poprawić komfort korzystania z serwisu Legia.Net. Kliknij przycisk „Zobacz komentarze”, aby je wyświetlić i dołączyć do dyskusji.