
Sylwetka FK Aktobe
09.07.2025 13:00
(akt. 09.07.2025 13:16)
Rys historyczny
FK Aktobe to kazachski klub piłkarski, który powstał w 1967 roku, kiedy Kazachstan był jeszcze częścią Związku Radzieckiego. W okresie, gdy Kazachstan nie miał własnej ligi, tułali się po niższych ligach radzieckich i nigdy nie zadebiutowali w najwyższej klasie rozgrywkowej ZSRR.
Debiut na najwyższym poziomie przyszedł dopiero w 1992 roku, kiedy zainaugurowano pierwszy sezon kazachskiej Premier Ligasy – nowej, krajowej ligi powołanej po odzyskaniu niepodległości.
Na sukcesy trzeba było jednak poczekać. Pierwsze mistrzostwo Kazachstanu FK Aktobe zdobyło w 2005 roku. Od tamtej pory klub sięgnął po tytuł pięciokrotnie – ostatni raz w 2013 roku – i cztery razy wygrywał krajowy puchar, po raz ostatni w 2024 roku.
Na europejskim podwórku kazachska drużyna nie odniosła żadnych sukcesów — nigdy nie awansowała do fazy grupowej żadnych rozgrywek UEFA.
Wyniki w ostatnich latach
Ostatnie lata dla FK Aktobe to walka o powrót na odpowiedni tor rozwoju. Sześć lat temu klub spadł z najwyższej klasy rozgrywkowej, ale już po roku wrócił do elity. W pierwszym sezonie po awansie zajął 7.miejsce, a już w 2022 roku sięgnął po wicemistrzostwo Kazachstanu i od tamtej pory nie wypadł poza ligowe podium.
Na europejskiej scenie nie idzie im jednak równie dobrze. W ostatnich latach największym sukcesem kazachskiej drużyny było dojście, w sezonie 2023/2024 do 3. rundy eliminacji Ligi Konferencji, gdzie odpadli z Sepsi Sfantu Gheorghe. W poprzednim sezonie rywal Legii odpadł już w pierwszej rundzie eliminacji wspominanych wcześniej rozgrywek – kazachski klub przegrał po rzutach karnych z FK Sarajewo.
Obecna sytuacja
W Kazachstanie sezon ligowy trwa od marca do listopada, więc drużyny są obecnie w pełnym rytmie meczowym. FK Aktobe w tym sezonie radzi sobie dobrze – zajmuje 3. miejsce i traci 5 punktów do lidera, którym jest Astana.
Forma rywala Legii jest jednak bardzo nierówna. W ostatnich 11 meczach mieli najpierw serię 5 zwycięstw z rzędu, potem przyszły 4 mecze bez wygranej, a teraz są po dwóch kolejnych triumfach.
Transfery
W letnim oknie transferowym FK Aktobe przeprowadziło aż 7 ruchów kadrowych. Najbardziej znanym zawodnikiem dla polskich kibiców z tej siódemki jest Gieorgij Żukow – środkowy pomocnik, który ostatnio grał w Puszczy Niepołomice.
Poza Żukowem do kazachskiej drużyny przyszli: pomocnicy – Nikita Korzun, Wiaczesław Szwyriow, napastnicy – Artur Szuszenaczew, Daniel Sosah, a linię obrony zasilili Tałgat Kusiapow i Lew Skworcow.
Najważniejsza postać
Najważniejszą postacią w meczu z Legią po stronie FK Aktobe może okazać się Jairo Jean. To najskuteczniejszy piłkarz w kazachskiej ekipie – w obecnym sezonie Haitańczyk strzelił sześć goli i miał jedną asystę. Jest również bardzo szybkim zawodnikiem, co w połączeniu z defensywnymi problemami Legii może okazać się jego dużą zaletą w spotkaniu z warszawską drużyną.
Sytuacja kadrowa
W pierwszym meczu z Legią nie zagra rosyjski napastnik Idris Umajew – zawodnik nie otrzymał wizy ze względu na napiętą sytuację polityczną.
Mecze z Legią
To nie będzie pierwsza rywalizacja Legii z FK Aktobe. Oba zespoły mierzyły się już w sezonie 2014/2015, w rundzie play-off eliminacji Ligi Europy. Wówczas Wojskowi wygrali w pierwszym meczu, który był rozgrywany w Kazachstanie, 1:0. Jedynym strzelcem gola był Ondrej Duda.
W rewanżu podopieczni Henninga Berga wygrali bez większych problemów 2:0 – gole strzelali Michał Kucharczyk i z rzutu karnego Ivica Vrdoljak. Ostatecznie dwumecz zakończył się wynikiem 3:0 i Wojskowi mogli cieszyć się z awansu do fazy grupowej Ligi Europy.
Potencjalny skład FK Aktobe
System 4–2–3–1
Andrei Vlad – Bagdat Kairov, Gabi Kiki, Nemanja Andelković, Bogdan Vatajelu – Nikita Korzun, Danijar Usienow – Daniel Sosah, Wiaczesław Szwyriow, Jairo Jean – Orałchan Omirtajew
Regulamin:
Punktacja rankingu:
Za każdy nowy komentarz użytkownik dostaje 1 punkt. Jednak, gdy narusza on nasze zasady i zostanie dezaktywowany, użytkownik straci 2 punkty. W przypadku częstych naruszeń zastrzegamy sobie możliwość nakładania wyższych kar punktowych, a nawet tymczasowych i permanentnych banów.